Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Andrea Tria

Deceased

Bishop Emeritus of Larino

Titular Archbishop of Tyrus


Events

DateAgeEventTitle
22 Jul 1676BornLaterza
19 Sep 169923.2Ordained PriestPriest
4 Mar 172043.6AppointedBishop of Cariati e Cerenzia, Italy
17 Mar 172043.7Ordained BishopBishop of Cariati e Cerenzia, Italy
23 Dec 172650.4AppointedBishop of Larino, Italy
20 Dec 174064.4ResignedBishop of Larino, Italy
20 Dec 174064.4AppointedTitular Archbishop of Tyrus
16 Jan 176184.5DiedBishop Emeritus of Larino, Italy

MicroData Summary for Giovanni Andrea Tria:
Archbishop Giovanni Andrea Tria (born , died ) Bishop Emeritus of Larino

  • a priest for 61.3 years
  • a bishop for 40.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 4 Aug 2014