Catholic-Hierarchy DC

Ludovico Cardinal Ludovisi

Deceased

Archbishop of Bologna

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso

Prefect of the Congregation for Propagation of the Faith


Events

DateAgeEventTitle
27 Oct 1595BornBologna
15 Feb 162125.3Elevated to Cardinal
17 Mar 162125.3InstalledCardinal-Priest of Santa Maria in Traspontina
17 Mar 162125.3AppointedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber
27 Mar 162125.4AppointedArchbishop of Bologna, Italy
2 May 162125.5Ordained BishopArchbishop of Bologna, Italy
12 Nov 162227.0AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
7 Jun 162327.6AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso
7 Jun 162327.6ResignedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber
18 Nov 163237.0DiedArchbishop of Bologna, Italy

MicroData Summary for Ludovico Ludovisi:
Ludovico Cardinal Ludovisi (born , died ) Archbishop of Bologna

  • a bishop for 11.5 years
  • a cardinal for 11.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 15 Feb 1621
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 118
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 71, Number 417
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1621, Number 16

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.3, 8 Feb 2015; Data: 22 Feb 2015