Catholic-Hierarchy DC

Ulderico Cardinal Carpegna

Deceased

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina


Events

DateAgeEventTitle
24 Jun 1595BornScavolino
23 Sep 163035.2AppointedBishop of Gubbio, Italy
7 Oct 163035.2Ordained BishopBishop of Gubbio, Italy
28 Nov 163338.4Elevated to Cardinal
9 Jan 163438.5InstalledCardinal-Priest of Sant’Anastasia
11 Oct 163843.2AppointedBishop of Todi, Italy
31 Aug 164348.1ResignedBishop of Todi, Italy
21 Apr 165963.8AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Vincoli
21 Nov 166166.4AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
11 Oct 166671.2AppointedCardinal-Bishop of Albano
18 Mar 167175.7AppointedCardinal-Bishop of Frascati
28 Jan 167579.5AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
24 Jan 167983.5DiedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

Note(s): ⁶ Before

MicroData Summary for Ulderico Carpegna:
Ulderico Cardinal Carpegna (born , died ) Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

  • a bishop for 48.2 years
  • a cardinal for 45.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 28 Nov 1633
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 183, and Page 349
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1630, Number 19

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.5, 14 Apr 2015; Data: 14 Apr 2015