Catholic-Hierarchy DC

Sergio Cardinal Pignedoli

Deceased

President of the Secretariat of Non-Christians

Cardinal-Deacon of San Giorgio in Velabro


Events

DateAgeEventTitle
4 Jun 1910BornFelina di Reggio Emilia
1 Apr 193322.8Ordained PriestPriest of Reggio Emilia, Italy
22 Dec 195040.5AppointedTitular Archbishop of Iconium
22 Dec 195040.5AppointedApostolic Nuncio to Bolivia
11 Feb 195140.7Ordained BishopTitular Archbishop of Iconium
19 Oct 195444.4AppointedApostolic Nuncio to Venezuela
15 Apr 195544.9AppointedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
23 Sep 196050.3AppointedApostolic Delegate to Other
1 Jun 196454.0AppointedApostolic Delegate to Canada
10 Jun 196757.0AppointedSecretary of the Congregation for the Evangelization of Peoples
5 Mar 197362.8AppointedCardinal-Deacon of San Giorgio in Velabro
5 Mar 197362.8Elevated to Cardinal
6 Mar 197362.8AppointedPresident of the Secretariat of Non-Christians
15 Jun 198070.0DiedPresident of the Secretariat of Non-Christians

MicroData Summary for Sergio Pignedoli:
Sergio Cardinal Pignedoli (born , died ) President of Non-Christians

  • a priest for 47.2 years
  • a bishop for 29.3 years
  • a cardinal for 7.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 1 May 2014