Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Mario Tagliaferri

Deceased

Apostolic Nuncio to France

Titular Archbishop of Formiae


Events

DateAgeEventTitle
1 Jun 1927BornAlatri, Italy
5 Aug 195023.1Ordained PriestPriest
5 Mar 197042.7AppointedTitular Archbishop of Formiae
5 Mar 197042.7AppointedApostolic Pro-Nuncio to Central African Republic
5 Mar 197042.7AppointedApostolic Delegate to Congo, Republic of
5 Mar 197042.7AppointedApostolic Delegate to Chad
7 May 197042.9Ordained BishopTitular Archbishop of Formiae
25 Jun 197548.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Cuba
15 Dec 197851.5AppointedApostolic Nuncio to Peru
20 Jul 198558.1AppointedApostolic Nuncio to Spain
13 Jul 199568.1AppointedApostolic Nuncio to France
21 May 199971.9DiedApostolic Nuncio to France

MicroData Summary for Mario Tagliaferri:
Archbishop Mario Tagliaferri (born , died ) Apostolic Nuncio of France

  • a priest for 48.7 years
  • a bishop for 29.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.3, 8 Feb 2015; Data: 14 Feb 2015