Catholic-Hierarchy DC

Archbishop James Martin Hayes

Deceased

Archbishop Emeritus of Halifax, Nova Scotia


from the Official Web Site of the Archdiocese

Events

DateAgeEventTitle
27 May 1924BornHalifax
15 Jun 194723.0Ordained PriestPriest of Halifax, Nova Scotia, Canada
5 Feb 196540.6AppointedAuxiliary Bishop of Halifax, Nova Scotia, Canada
5 Feb 196540.6AppointedTitular Bishop of Reperi
20 Apr 196540.8Ordained BishopTitular Bishop of Reperi
22 Jun 196743.0AppointedArchbishop of Halifax, Nova Scotia, Canada
6 Nov 199066.4ResignedArchbishop of Halifax, Nova Scotia, Canada
2 Aug 201692.1DiedArchbishop Emeritus of Halifax, Nova Scotia, Canada

MicroData Summary for James Martin Hayes (VIAF: 46389493)
Archbishop James Martin Hayes (born , died ) Archbishop Emeritus of Halifax

  • a priest for 69.1 years
  • a bishop for 51.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 2 Aug 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 11 Aug 2016