Catholic-Hierarchy DC

Bishop André Vallée, P.M.E. †

Deceased

Bishop Emeritus of Hearst, Ontario


Events

DateAgeEventTitle
31 Jul 1930BornSainte-Anne-de-Pérade
24 Jun 195625.8Ordained PriestPriest of Société des Missions-Étrangères
5 Jul 197342.9AppointedSuperior General of Société des Missions-Étrangères
5 Jun 197948.8ResignedSuperior General of Société des Missions-Étrangères
28 Oct 198757.2AppointedBishop of Canada, Military
28 Oct 198757.2AppointedTitular Bishop of Sufasar
28 Jan 198857.4Ordained BishopTitular Bishop of Sufasar
19 Aug 199666.0AppointedBishop of Hearst, Ontario, Canada
3 Nov 200575.2RetiredBishop of Hearst, Ontario, Canada
28 Feb 201584.5DiedBishop Emeritus of Hearst, Ontario, Canada

MicroData Summary for André Vallée
Bishop André Vallée P.M.E. (born , died ) Bishop Emeritus of Hearst

  • a priest for 58.6 years
  • a bishop for 27.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 Nov 2005
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 109, Number 9,610
  • d: CB, 2 Mar 2015
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 225, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 9 Apr 2016