Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Gilles Napoléon Ouellet, P.M.E. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Rimouski, Québec


Events

DateAgeEventTitle
14 Aug 1922BornBromptonville
30 Jun 194623.8Ordained PriestPriest of Société des Missions-Étrangères
19 Feb 195835.5AppointedSuperior General of Société des Missions-Étrangères
19 Sep 196745.0ResignedSuperior General of Société des Missions-Étrangères
5 Oct 196846.1AppointedBishop of Gaspé, Québec, Canada
23 Nov 196846.2Ordained BishopBishop of Gaspé, Québec, Canada
27 Apr 197350.7AppointedArchbishop of Rimouski, Québec, Canada
16 Oct 199270.1ResignedArchbishop of Rimouski, Québec, Canada
13 Aug 200986.9DiedArchbishop Emeritus of Rimouski, Québec, Canada

MicroData Summary for Joseph Gilles Napoléon Ouellet:
Archbishop Joseph Gilles Napoléon Ouellet P.M.E. (born , died ) Archbishop Emeritus of Rimouski

  • a priest for 63.1 years
  • a bishop for 40.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.3, 8 Feb 2015; Data: 2 Mar 2015