Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis Joseph Jean Marie Fortier

Deceased

Archbishop Emeritus of Sherbrooke, Québec


Events

DateAgeEventTitle
1 Jul 1920BornQuébec
16 Jun 194424.0Ordained PriestPriest of Québec, Canada
15 Nov 196040.4AppointedAuxiliary Bishop of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada
15 Nov 196040.4AppointedTitular Bishop of Pomaria
23 Jan 196140.6Ordained BishopTitular Bishop of Pomaria
19 Jan 196544.5AppointedBishop of Gaspé, Québec, Canada
17 Feb 196544.6InstalledBishop of Gaspé, Québec, Canada
20 Apr 196847.8AppointedArchbishop of Sherbrooke, Québec, Canada
1 Jul 199676.0RetiredArchbishop of Sherbrooke, Québec, Canada
31 Oct 200282.3DiedArchbishop Emeritus of Sherbrooke, Québec, Canada

MicroData Summary for Louis Joseph Jean Marie Fortier:
Archbishop Louis Joseph Jean Marie Fortier (born , died ) Archbishop Emeritus of Sherbrooke

  • a priest for 58.4 years
  • a bishop for 41.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 9 Jan 2014