Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gaston Hains

Deceased

Bishop Emeritus of Amos, Québec


Events

DateAgeEventTitle
10 Sep 1921BornDrummondville
15 Jun 194624.8Ordained PriestPriest of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
28 Aug 196443.0AppointedAuxiliary Bishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
28 Aug 196443.0AppointedTitular Bishop of Belesasa
18 Oct 196443.1Ordained BishopTitular Bishop of Belesasa
13 Jun 196745.8AppointedCoadjutor Bishop of Amos, Québec, Canada
31 Oct 196847.1SucceededBishop of Amos, Québec, Canada
19 Apr 197856.6ResignedBishop of Amos, Québec, Canada
5 Jul 198664.8DiedBishop Emeritus of Amos, Québec, Canada

MicroData Summary for Gaston Hains:
Bishop Gaston Hains (born , died ) Bishop Emeritus of Amos

  • a priest for 40.1 years
  • a bishop for 21.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 12 May 2014