Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Guy Hamelin

Bishop Emeritus of Rouyn-Noranda, Québec


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1925 BornSaint-Sévérin-de-Proulxville
11 Jun 194923.7Ordained PriestPriest of Trois Rivières, Québec, Canada
29 Nov 197348.1AppointedBishop of Rouyn-Noranda, Québec, Canada
9 Feb 197448.3Ordained BishopBishop of Rouyn-Noranda, Québec, Canada
30 Nov 200176.1RetiredBishop of Rouyn-Noranda, Québec, Canada

MicroData Summary for Jean-Guy Hamelin:
Bishop Jean-Guy Hamelin (born ) Bishop Emeritus of Rouyn-Noranda

Please contact the Bishop through the Diocese of Rouyn-Noranda.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013