Catholic-Hierarchy DC

Louis Nazaire Cardinal Bégin

Deceased

Archbishop of Québec

Cardinal-Priest of Santi Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio


Events

DateAgeEventTitle
10 Jan 1840BornLa Pointe-Lévis
10 Jun 186525.4Ordained PriestPriest of Québec, Canada
1 Oct 188848.7AppointedBishop of Chicoutimi, Québec, Canada
21 Oct 188848.8Ordained BishopBishop of Chicoutimi, Québec, Canada
18 Dec 189151.9AppointedTitular Archbishop of Cyrene
22 Mar 189252.2AppointedCoadjutor Archbishop of Québec, Canada
12 Apr 189858.3SucceededArchbishop of Québec, Canada
25 May 191474.4Elevated to Cardinal
28 May 191474.4AppointedCardinal-Priest of Santi Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio
19 Jul 192585.5DiedArchbishop of Québec, Canada

MicroData Summary for Louis Nazaire Bégin:
Cardinal Louis Nazaire Bégin (born , died ) Archbishop of Québec

  • a priest for 60.1 years
  • a bishop for 36.7 years
  • a cardinal for 11.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 201, and Page 237
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 25 May 1914
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 473

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013