Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jean-Pierre-François Laforce-Langevin

Deceased

Bishop Emeritus of Rimouski (St. Germain of), Québec

Titular Bishop of Leontopolis in Bithynia


Events

DateAgeEventTitle
22 Sep 1821BornQuébec
12 Sep 184423.0Ordained PriestPriest of Québec, Canada
15 Jan 186745.3AppointedBishop of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada
1 May 186745.6Ordained BishopBishop of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada
17 May 186745.7InstalledBishop of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada
6 Feb 189169.4ResignedBishop of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada
13 Feb 189169.4AppointedTitular Bishop of Leontopolis in Bithynia
26 Jan 189270.3DiedBishop Emeritus of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada

MicroData Summary for Jean-Pierre-François Laforce-Langevin:
Archbishop Jean-Pierre-François Laforce-Langevin (born , died ) Bishop Emeritus of Rimouski (St. Germain of)

  • a priest for 47.4 years
  • a bishop for 24.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 284, and Page 339

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013