Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul-Eugène Roy

Deceased

Archbishop of Québec


Events

DateAgeEventTitle
9 Nov 1859BornNotre-Dame de Berthier-en-Bas
13 Jun 188626.6Ordained PriestPriest of Québec, Canada
8 Apr 190848.4AppointedAuxiliary Bishop of Québec, Canada
8 Apr 190848.4AppointedTitular Bishop of Eleutheropolis in Palaestina
10 May 190848.5Ordained BishopTitular Bishop of Eleutheropolis in Palaestina
26 Jun 191454.6AppointedTitular Archbishop of Seleucia Pieria
1 Jun 192060.6AppointedCoadjutor Archbishop of Québec, Canada
18 Jul 192565.7SucceededArchbishop of Québec, Canada
20 Feb 192666.3DiedArchbishop of Québec, Canada

MicroData Summary for Paul-Eugène Roy:
Archbishop Paul-Eugène Roy (born , died ) Archbishop of Québec

  • a priest for 39.7 years
  • a bishop for 17.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1908, Number 32

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013