Catholic-Hierarchy DC

Bishop Laurent Noël

Bishop Emeritus of Trois Rivières, Québec


Events

DateAgeEventTitle
19 Mar 1920 BornSaint-Just-de-Bretenières
16 Jun 194424.2Ordained PriestPriest of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada
25 Jun 196343.3AppointedAuxiliary Bishop of Québec, Canada
25 Jun 196343.3AppointedTitular Bishop of Agathopolis
29 Aug 196343.4Ordained BishopTitular Bishop of Agathopolis
7 Sep 197454.5AppointedApostolic Administrator of Hauterive, Québec, Canada
15 Aug 197555.4ResignedApostolic Administrator of Hauterive, Québec, Canada
8 Nov 197555.6AppointedBishop of Trois Rivières, Québec, Canada
13 Dec 197555.7InstalledBishop of Trois Rivières, Québec, Canada
21 Nov 199676.7RetiredBishop of Trois Rivières, Québec, Canada

MicroData Summary for Laurent Noël:
Bishop Laurent Noël (born ) Bishop Emeritus of Trois Rivières

Please contact the Bishop through the Diocese of Trois Rivières.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1963

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013