Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lionel Audet

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Québec

Titular Bishop of Thibaris


Events

DateAgeEventTitle
22 May 1908BornSainte-Marie de Beauce
8 Jul 193426.1Ordained PriestPriest of Québec, Canada
28 Feb 195243.8AppointedAuxiliary Bishop of Québec, Canada
28 Feb 195243.8AppointedTitular Bishop of Thibaris
1 May 195243.9Ordained BishopTitular Bishop of Thibaris
26 Mar 198374.8RetiredAuxiliary Bishop of Québec, Canada
10 Oct 198981.4DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Québec, Canada

MicroData Summary for Lionel Audet:
Bishop Lionel Audet (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Québec

  • a priest for 55.3 years
  • a bishop for 37.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120
  • b: Annuario Pontificio, Year 1989, Page 907
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013