Catholic-Hierarchy DC

Bishop Clément Fecteau

Deceased

Bishop Emeritus of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada


Events

DateAgeEventTitle
20 Apr 1933Born
16 Jun 195724.1Ordained PriestPriest of Québec, Canada
17 Jun 198956.1AppointedAuxiliary Bishop of Québec, Canada
17 Jun 198956.1AppointedTitular Bishop of Talaptula
20 Oct 198956.5Ordained BishopTitular Bishop of Talaptula
10 May 199663.0AppointedBishop of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada
18 Oct 200875.4RetiredBishop of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada
31 Dec 201784.6DiedBishop Emeritus of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada

MicroData Summary for Clément Fecteau
Bishop Clément Fecteau (born , died ) Bishop Emeritus of Sainte-Anne-de-la-Pocatière

EventPlace
Birth PlaceSainte-Marie-de-Beauce
Ordained BishopSt. Calixte, Plessisville, Archdiocese of Québec

  • a priest for 60.5 years
  • a bishop for 28.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 18 Oct 2008
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 118, Number 10,584
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 186, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 234, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast