Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marc Leclerc

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Québec

Titular Bishop of Eguga


Events

DateAgeEventTitle
9 Jan 1933BornSaint-Grégoire de Montmorency
31 May 195825.4Ordained PriestPriest of Québec, Canada
17 Jul 198249.5AppointedAuxiliary Bishop of Québec, Canada
17 Jul 198249.5AppointedTitular Bishop of Eguga
22 Oct 198249.8Ordained BishopTitular Bishop of Eguga
30 Jun 199865.5ResignedAuxiliary Bishop of Québec, Canada
3 Jan 200572.0DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Québec, Canada

MicroData Summary for Marc Leclerc:
Bishop Marc Leclerc (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Québec

  • a priest for 46.6 years
  • a bishop for 22.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 186, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013