Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gérard Dionne

Deceased

Bishop Emeritus of Edmundston, New Brunswick, Canada


Events

DateAgeEventTitle
19 Jun 1919Born
1 May 194828.8Ordained PriestPriest of Edmundston, New Brunswick, Canada
29 Jan 197555.6AppointedAuxiliary Bishop of Sault Sainte Marie, Ontario, Canada
29 Jan 197555.6AppointedTitular Bishop of Garba
8 Apr 197555.8Ordained BishopTitular Bishop of Garba
23 Nov 198364.4AppointedBishop of Edmundston, New Brunswick, Canada
23 Jan 198464.5InstalledBishop of Edmundston, New Brunswick, Canada
20 Oct 199374.3ResignedBishop of Edmundston, New Brunswick, Canada
13 May 2020100.9DiedBishop Emeritus of Edmundston, New Brunswick, Canada

MicroData Summary for Gérard Dionne
Bishop Gérard Dionne (born , died ) Bishop Emeritus of Edmundston

EventPlace
Birth PlaceSaint-Basile
Ordained BishopNotre-Dame Des Sept-Douleurs, Edmundston, Diocese of Edmundston, New Brunswick
Death PlaceEdmundston Regional, Hospital, Edmundston, Diocese of Edmundston, New Brunswick

  • a priest for 72.0 years
  • a bishop for 45.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 30, Number 1,715
  • d: CB, 14 May 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 15 May 2020

Quantcast