Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Roger Ébacher

Archbishop Emeritus of Gatineau, Québec


Events

DateAgeEventTitle
6 Oct 1936 BornAmos
27 May 196124.6Ordained PriestPriest of Amos, Québec, Canada
30 Jun 197942.7AppointedBishop of Hauterive, Québec, Canada
31 Jul 197942.8Ordained BishopBishop of Hauterive, Québec, Canada
30 Mar 198851.5AppointedBishop of Gatineau-Hull, Québec, Canada
6 May 198851.6InstalledBishop of Gatineau-Hull, Québec, Canada
31 Oct 199054.1AppointedArchbishop of Gatineau-Hull, Québec, Canada
12 Oct 201175.0RetiredArchbishop of Gatineau, Québec, Canada

MicroData Summary for Roger Ébacher:
Archbishop Roger Ébacher (born ) Archbishop Emeritus of Gatineau

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Gatineau.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 12 Oct 2011

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 7 Jan 2014