Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Henri Goudreault, O.M.I. †

Deceased

Archbishop of Grouard-McLennan, Alberta


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1928BornBelle-Vallée
17 Jun 195628.1Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
27 Apr 198759.0AppointedBishop of Labrador City-Schefferville, Québec, Canada
17 Jun 198759.1Ordained BishopBishop of Labrador City-Schefferville, Québec, Canada
16 Jul 199668.2AppointedArchbishop of Grouard-McLennan, Alberta, Canada
23 Jul 199870.2DiedArchbishop of Grouard-McLennan, Alberta, Canada

MicroData Summary for Henri Goudreault:
Archbishop Henri Goudreault O.M.I. (born , died ) Archbishop of Grouard-McLennan

  • a priest for 42.1 years
  • a bishop for 11.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013