Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis Lévesque

Deceased

Archbishop Emeritus of Rimouski, Québec


Events

DateAgeEventTitle
27 May 1908BornAmqui
26 Jun 193224.1Ordained PriestPriest of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada
9 Jun 195244.0AppointedBishop of Hearst, Ontario, Canada
15 Aug 195244.2Ordained BishopBishop of Hearst, Ontario, Canada
28 Aug 195244.3InstalledBishop of Hearst, Ontario, Canada
13 Apr 196455.9AppointedCoadjutor Archbishop of Rimouski, Québec, Canada
13 Apr 196455.9AppointedTitular Archbishop of Egnatia
25 Feb 196758.7SucceededArchbishop of Rimouski, Québec, Canada
27 Apr 197364.9ResignedArchbishop of Rimouski, Québec, Canada
12 Mar 199889.8DiedArchbishop Emeritus of Rimouski, Québec, Canada

MicroData Summary for Louis Lévesque:
Archbishop Louis Lévesque (born , died ) Archbishop Emeritus of Rimouski

  • a priest for 65.7 years
  • a bishop for 45.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 70

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013