Catholic-Hierarchy DC

Domenico Cardinal Serafini, O.S.B. †

Deceased

Prefect of the Congregation for Propagation of the Faith

Cardinal-Priest of Santa Cecilia


Events

DateAgeEventTitle
3 Aug 1852BornRoma
21 Oct 187725.2Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
5 Jun 189643.8AppointedAbbot of Subiaco, Italy
19 Apr 190047.7AppointedArchbishop of Spoleto, Italy
6 May 190047.8Ordained BishopArchbishop of Spoleto, Italy
6 Jan 190451.4AppointedApostolic Delegate to México
2 Mar 191259.6AppointedTitular Archbishop of Seleucia Pieria
25 May 191461.8Elevated to Cardinal
28 May 191461.8AppointedCardinal-Priest of Santa Cecilia
27 Jan 191663.5AppointedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious
26 Feb 191663.6AppointedPro-Prefect of the Congregation for Propagation of the Faith
24 Mar 191663.6AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
5 Mar 191865.6DiedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith

MicroData Summary for Domenico Serafini:
Cardinal Domenico Serafini O.S.B. (born , died ) Prefect of Propagation of the Faith

  • a priest for 40.4 years
  • a bishop for 17.8 years
  • a cardinal for 3.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 527

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 29 Sep 2013