Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Charles Eugène Parent

Deceased

Archbishop Emeritus of Rimouski, Québec


Events

DateAgeEventTitle
22 Apr 1902BornNotre Dame-des-Neiges-des Trois-Pistoles
7 Mar 192522.9Ordained PriestPriest of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada
11 Mar 194441.9AppointedAuxiliary Bishop of Rimouski (St. Germain of), Québec, Canada
11 Mar 194441.9AppointedTitular Bishop of Diana
24 May 194442.1Ordained BishopTitular Bishop of Diana
2 Mar 195148.9AppointedArchbishop of Rimouski, Québec, Canada
1 May 195149.0InstalledArchbishop of Rimouski, Québec, Canada
25 Feb 196764.8ResignedArchbishop of Rimouski, Québec, Canada
25 Feb 196764.8AppointedTitular Archbishop of Vassinassa
26 Nov 197068.6ResignedTitular Archbishop of Vassinassa
3 Jun 198280.1DiedArchbishop Emeritus of Rimouski, Québec, Canada

MicroData Summary for Charles Eugène Parent:
Archbishop Charles Eugène Parent (born , died ) Archbishop Emeritus of Rimouski

  • a priest for 57.2 years
  • a bishop for 38.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 23

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013