Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gérard Couturier

Deceased

Bishop Emeritus of Hauterive, Québec


Events

DateAgeEventTitle
12 Jan 1913BornSt-Louis-du-Ha-Ha
25 Mar 193825.2Ordained PriestPriest of Rimouski, Québec, Canada
27 Dec 195644.0AppointedBishop of Golfe St-Laurent, Québec, Canada
28 Feb 195744.1Ordained BishopBishop of Golfe St-Laurent, Québec, Canada
12 Mar 195744.2InstalledBishop of Golfe St-Laurent, Québec, Canada
7 Sep 197461.7ResignedBishop of Hauterive, Québec, Canada
2 Feb 199986.1DiedBishop Emeritus of Hauterive, Québec, Canada

MicroData Summary for Gérard Couturier:
Bishop Gérard Couturier (born , died ) Bishop Emeritus of Hauterive

  • a priest for 60.9 years
  • a bishop for 41.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013