Catholic-Hierarchy DC

Ildebrando Cardinal Antoniutti

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation for Religious and Secular Institutes

Cardinal-Bishop of Velletri


Events

DateAgeEventTitle
3 Aug 1898BornNimis
5 Dec 192022.3Ordained PriestPriest of Udine, Italy
19 May 193637.8AppointedTitular Archbishop of Synnada in Phrygia
19 May 193637.8AppointedApostolic Delegate to Albania
29 Jun 193637.9Ordained BishopTitular Archbishop of Synnada in Phrygia
Aug 1936³38.0ResignedApostolic Delegate to Albania
14 Jul 193839.9AppointedApostolic Delegate to Canada
21 Oct 195355.2AppointedApostolic Nuncio to Spain
19 Mar 196263.6Elevated to Cardinal
24 May 196263.8AppointedCardinal-Priest of San Sebastiano alle Catacombe
26 Jul 196365.0AppointedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious
13 Sep 197375.1AppointedCardinal-Bishop of Velletri
13 Sep 197375.1RetiredPrefect of the Congregation for Religious and Secular Institutes
1 Aug 197476.0DiedPrefect Emeritus of the Congregation for Religious and Secular Institutes

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Ildebrando Antoniutti:
Ildebrando Cardinal Antoniutti (born , died ) Prefect Emeritus of Religious and Secular Institutes

  • a priest for 53.7 years
  • a bishop for 38.1 years
  • a cardinal for 12.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 43
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 27 Jan 2014