Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gérard-Marie Coderre

Deceased

Bishop Emeritus of Saint-Jean-de-Québec, Québec


Events

DateAgeEventTitle
19 Dec 1904BornSaint-Jacques de Montcalm
30 May 193126.4Ordained PriestPriest
5 Jul 195146.5AppointedCoadjutor Bishop of Saint-Jean-de-Québec, Québec, Canada
5 Jul 195146.5AppointedTitular Bishop of Aegae
12 Sep 195146.7Ordained BishopTitular Bishop of Aegae
3 Feb 195550.1SucceededBishop of Saint-Jean-de-Québec, Québec, Canada
3 May 197873.4ResignedBishop of Saint-Jean-de-Québec, Québec, Canada
19 Dec 199389.0DiedBishop Emeritus of Saint-Jean-de-Québec, Québec, Canada

MicroData Summary for Gérard-Marie Coderre:
Bishop Gérard-Marie Coderre (born , died ) Bishop Emeritus of Saint-Jean-de-Québec

  • a priest for 62.6 years
  • a bishop for 42.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 139
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 91

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013