Catholic-Hierarchy DC

Bishop Édouard Jetté

Deceased

Apostolic Administrator Emeritus of Joliette, Québec

Titular Bishop of Tabae


Events

DateAgeEventTitle
9 Aug 1898BornSaint-Jacques-de-Montcalm
31 May 192324.8Ordained PriestPriest of Joliette, Québec, Canada
3 Jan 194849.4AppointedAuxiliary Bishop of Joliette, Québec, Canada
3 Jan 194849.4AppointedTitular Bishop of Tabae
14 Apr 194849.7Ordained BishopTitular Bishop of Tabae
30 Apr 196263.7AppointedApostolic Administrator of Joliette, Québec, Canada
3 Jan 196869.4ResignedApostolic Administrator of Joliette, Québec, Canada
30 Jan 198889.5DiedApostolic Administrator Emeritus of Joliette, Québec, Canada

MicroData Summary for Édouard Jetté:
Bishop Édouard Jetté (born , died ) Apostolic Administrator Emeritus of Joliette

  • a priest for 64.7 years
  • a bishop for 39.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 31

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013