Catholic-Hierarchy DC

Bishop Léo Blais

Deceased

Bishop Emeritus of Prince-Albert, Saskatchewan

Titular Bishop of Hieron


Events

DateAgeEventTitle
28 Apr 1904BornDollar Bay, MI, USA
14 Jun 193026.1Ordained PriestPriest of Saint-Boniface, Manitoba, Canada
4 Jul 195248.2AppointedBishop of Prince-Albert, Saskatchewan, Canada
28 Aug 195248.3Ordained BishopBishop of Prince-Albert, Saskatchewan, Canada
28 Feb 195954.8ResignedBishop of Prince-Albert, Saskatchewan, Canada
28 Feb 195954.8AppointedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
28 Feb 195954.8AppointedTitular Bishop of Hieron
11 May 197167.0ResignedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
21 Jan 199186.7DiedBishop Emeritus of Prince-Albert, Saskatchewan, Canada

MicroData Summary for Léo Blais:
Bishop Léo Blais (born , died ) Bishop Emeritus of Prince-Albert

  • a priest for 60.6 years
  • a bishop for 38.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 75

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013