Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eugenio Beitia Aldazabal

Deceased

Bishop Emeritus of Santander


Events

DateAgeEventTitle
13 Jul 1902BornBegoña
25 Jul 192725.0Ordained PriestPriest
30 Oct 195452.3AppointedCoadjutor Bishop of Badajoz, Spain
30 Oct 195452.3AppointedTitular Bishop of Tamiathis
30 Jan 195552.5Ordained BishopTitular Bishop of Tamiathis
27 Jan 196259.5AppointedBishop of Santander, Spain
23 Jan 196562.5ResignedBishop of Santander, Spain
23 Jan 196562.5AppointedTitular Bishop of Verrona
11 Dec 197068.4ResignedTitular Bishop of Verrona
25 Dec 198583.4DiedBishop Emeritus of Santander, Spain

MicroData Summary for Eugenio Beitia Aldazabal:
Bishop Eugenio Beitia Aldazabal (born , died ) Bishop Emeritus of Santander

  • a priest for 58.4 years
  • a bishop for 30.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013