Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Oņa de Echave

Deceased

Bishop Emeritus of Lugo


Events

DateAgeEventTitle
25 Jul 1905BornCarcar
24 Mar 192822.7Ordained PriestPriest
27 Mar 195650.7AppointedAuxiliary Bishop of Lugo, Spain
27 Mar 195650.7AppointedTitular Bishop of Dystis
10 Jun 195650.9Ordained BishopTitular Bishop of Dystis
24 May 196155.8AppointedBishop of Lugo, Spain
25 Jul 197974.0RetiredBishop of Lugo, Spain
1 Apr 198781.7DiedBishop Emeritus of Lugo, Spain

MicroData Summary for Antonio Oņa de Echave:
Bishop Antonio Oņa de Echave (born , died ) Bishop Emeritus of Lugo

  • a priest for 59.0 years
  • a bishop for 30.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 50

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013