Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Georges Cabana

Deceased

Archbishop Emeritus of Sherbrooke, Québec


Events

DateAgeEventTitle
22 Oct 1894BornNotre-Dame de Granby
28 Jul 191823.8Ordained PriestPriest
24 May 194146.6AppointedCoadjutor Archbishop of Saint-Boniface, Manitoba, Canada
24 May 194146.6AppointedTitular Archbishop of Anchialus
30 Jun 194146.7Ordained BishopTitular Archbishop of Anchialus
29 Jan 195257.3AppointedCoadjutor Archbishop of Sherbrooke, Québec, Canada
28 May 195257.6SucceededArchbishop of Sherbrooke, Québec, Canada
7 Feb 196873.3ResignedArchbishop of Sherbrooke, Québec, Canada
7 Feb 196873.3AppointedTitular Archbishop of Succuba
27 Nov 197076.1ResignedTitular Archbishop of Succuba
6 Feb 198691.3DiedArchbishop Emeritus of Sherbrooke, Québec, Canada

MicroData Summary for Georges Cabana:
Archbishop Georges Cabana (born , died ) Archbishop Emeritus of Sherbrooke

  • a priest for 67.5 years
  • a bishop for 44.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013