Catholic-Hierarchy DC

Bishop Laurent Tétrault, M. Afr. †

Deceased

Vicar Apostolic of Bukoba

Titular Bishop of Tabuda


Events

DateAgeEventTitle
21 May 1904BornSaint-Malo, Canada
29 Jun 192925.1Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
13 Nov 194743.5AppointedVicar Apostolic of Bukoba, Tanzania
13 Nov 194743.5AppointedTitular Bishop of Tabuda
11 Mar 194843.8Ordained BishopTitular Bishop of Tabuda
14 Mar 195146.8DiedVicar Apostolic of Bukoba, Tanzania

MicroData Summary for Laurent Tétrault:
Bishop Laurent Tétrault M. Afr. (born , died ) Vicar Apostolic of Bukoba

  • a priest for 21.7 years
  • a bishop for 3.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: CB, 9 Feb 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 18

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013