Catholic-Hierarchy DC

Bishop Martin Joseph-Honoré Lajeunesse, O.M.I. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Keewatin, Manitoba

Titular Bishop of Bonusta


Events

DateAgeEventTitle
11 Nov 1890BornSainte-Marguerite-du-Lac Masson
11 Apr 192029.4Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
25 Apr 193342.5AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Keewatin, Manitoba, Canada
25 Apr 193342.5AppointedTitular Bishop of Bonusta
29 Jun 193342.6Ordained BishopTitular Bishop of Bonusta
26 Nov 193343.0SucceededVicar Apostolic of Keewatin, Manitoba, Canada
15 Apr 195463.4ResignedVicar Apostolic of Keewatin, Manitoba, Canada
10 Jul 196170.7DiedVicar Apostolic Emeritus of Keewatin, Manitoba, Canada

MicroData Summary for Martin Joseph-Honoré Lajeunesse:
Bishop Martin Joseph-Honoré Lajeunesse O.M.I. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Keewatin

  • a priest for 41.2 years
  • a bishop for 28.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 40

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013