Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marc Lacroix, O.M.I. †

Deceased

Bishop Emeritus of Churchill-Baie d’Hudson, Manitoba


Events

DateAgeEventTitle
25 Apr 1906BornSaint-Simon-de-Bagot
21 May 193327.1Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
18 Dec 194236.6AppointedVicar Apostolic of Baie d’Hudson {Hudson Bay}, Manitoba, Canada
18 Dec 194236.6AppointedTitular Bishop of Rhosus
22 Feb 194336.8Ordained BishopTitular Bishop of Rhosus
13 Jul 196761.2AppointedBishop of Churchill, Manitoba, Canada
25 Oct 196862.5ResignedBishop of Churchill-Baie d’Hudson, Manitoba, Canada
25 Oct 196862.5AppointedTitular Bishop of Chullu
24 Nov 197064.6ResignedTitular Bishop of Chullu
9 Sep 197670.4DiedBishop Emeritus of Churchill-Baie d’Hudson, Manitoba, Canada

MicroData Summary for Marc Lacroix:
Bishop Marc Lacroix O.M.I. (born , died ) Bishop Emeritus of Churchill-Baie d’Hudson

  • a priest for 43.3 years
  • a bishop for 33.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • bd/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 6

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013