Catholic-Hierarchy DC

Bishop Henri Belleau, O.M.I. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Baie de James {James Bay}, Ontario

Titular Bishop of Perrhe


Events

DateAgeEventTitle
8 Oct 1896BornOttawa
18 Dec 192024.2Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
11 Dec 193943.2AppointedVicar Apostolic of Baie de James {James Bay}, Ontario, Canada
11 Dec 193943.2AppointedTitular Bishop of Perrhe
3 Feb 194043.3Ordained BishopTitular Bishop of Perrhe
21 Apr 196467.5ResignedVicar Apostolic of Baie de James {James Bay}, Ontario, Canada
5 Jan 197679.2DiedVicar Apostolic Emeritus of Baie de James {James Bay}, Ontario, Canada

MicroData Summary for Henri Belleau:
Bishop Henri Belleau O.M.I. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Baie de James {James Bay}

  • a priest for 55.0 years
  • a bishop for 35.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 5

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013