Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jules Leguerrier, O.M.I. †

Deceased

Bishop Emeritus of Moosonee, Ontario


Events

DateAgeEventTitle
18 Feb 1915BornClarence Creek
19 Jun 194328.3Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
21 Apr 196449.2AppointedVicar Apostolic of Baie de James {James Bay}, Ontario, Canada
21 Apr 196449.2AppointedTitular Bishop of Bavagaliana
29 Jun 196449.4Ordained BishopTitular Bishop of Bavagaliana
13 Jul 196752.4AppointedBishop of Moosonee, Ontario, Canada
29 Mar 199277.1RetiredBishop of Moosonee, Ontario, Canada
8 Jun 199580.3DiedBishop Emeritus of Moosonee, Ontario, Canada

MicroData Summary for Jules Leguerrier:
Bishop Jules Leguerrier O.M.I. (born , died ) Bishop Emeritus of Moosonee

  • a priest for 52.0 years
  • a bishop for 30.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013