Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Gustave Roland Prévost Godard, P.M.E. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Pucallpa, Peru

Titular Bishop of Ammaedara


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1914Born
1934²19.1ProfessedMember of Société des Missions-Étrangères
29 Jun 193823.6Ordained PriestPriest of Société des Missions-Étrangères
28 Nov 194632.0AppointedPrefect of Lintong [Lintung], China
11 Nov 195642.0AppointedVicar Apostolic of Pucallpa, Peru
11 Nov 195642.0AppointedTitular Bishop of Ammaedara
6 Jan 195742.1Ordained BishopTitular Bishop of Ammaedara
23 Oct 198974.9RetiredVicar Apostolic of Pucallpa, Peru
13 Nov 200591.0DiedVicar Apostolic Emeritus of Pucallpa, Peru

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Joseph Gustave Roland Prévost Godard
Bishop Joseph Gustave Roland Prévost Godard P.M.E. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Pucallpa

EventPlace
Birth PlaceSaint-Eustache, Archdiocese of Montréal, Québec, Canada
Ordained BishopMontréal, Archdiocese of Montréal, Québec, Canada

  • a priest for 67.3 years
  • a bishop for 48.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d/c2+: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 128
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)
  • b: Bishops-In-China.com, 19 Jan 2020
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 28, Number 1,586

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast