Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis Joseph Cabana, M. Afr. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Rubaga

Titular Archbishop of Carallia


Events

DateAgeEventTitle
16 Sep 1896BornGranby, Canada
24 Jun 192427.8Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
9 Jan 194750.3AppointedVicar Apostolic of Uganda
9 Jan 194750.3AppointedTitular Bishop of Sufetula
19 Mar 194750.5Ordained BishopTitular Bishop of Sufetula
25 Mar 195356.5AppointedArchbishop of Rubaga, Uganda
20 Dec 196064.3ResignedArchbishop of Rubaga, Uganda
20 Dec 196064.3AppointedTitular Archbishop of Carallia
17 Jan 198184.3DiedArchbishop Emeritus of Rubaga, Uganda

MicroData Summary for Louis Joseph Cabana:
Archbishop Louis Joseph Cabana M. Afr. (born , died ) Archbishop Emeritus of Rubaga

  • a priest for 56.6 years
  • a bishop for 33.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 14

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013