Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raymond Roy

Deceased

Bishop Emeritus of Saint Paul in Alberta


Events

DateAgeEventTitle
3 May 1919BornFisher-Branch
31 May 194728.1Ordained PriestPriest of Saint-Boniface, Manitoba, Canada
3 May 197253.0AppointedBishop of Saint Paul in Alberta, Canada
18 Jul 197253.2Ordained BishopBishop of Saint Paul in Alberta, Canada
30 Jun 199778.2RetiredBishop of Saint Paul in Alberta, Canada
25 Jun 200384.1DiedBishop Emeritus of Saint Paul in Alberta, Canada

MicroData Summary for Raymond Roy:
Bishop Raymond Roy (born , died ) Bishop Emeritus of Saint Paul in Alberta

  • a priest for 56.1 years
  • a bishop for 30.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • bp/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 149, Additions/Corrections (front)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013