Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José María Cirarda Lachiondo

Deceased

Archbishop Emeritus of Pamplona y Tudela


Events

DateAgeEventTitle
23 May 1917BornBaguio
5 Jul 194225.1Ordained PriestPriest
9 Apr 196042.9AppointedAuxiliary Bishop of Sevilla {Seville}, Spain
9 Apr 196042.9AppointedTitular Bishop of Drusiliana
29 Jun 196043.1Ordained BishopTitular Bishop of Drusiliana
22 Jul 196851.2AppointedBishop of Santander, Spain
3 Dec 197154.5AppointedBishop of Córdoba, Spain
31 Jan 197860.7AppointedArchbishop of Pamplona (-Tudela), Spain
11 Aug 198467.2AppointedArchbishop of Pamplona y Tudela, Spain
26 Mar 199375.8RetiredArchbishop of Pamplona y Tudela, Spain
18 Sep 200891.3DiedArchbishop Emeritus of Pamplona y Tudela, Spain

MicroData Summary for José María Cirarda Lachiondo:
Archbishop José María Cirarda Lachiondo (born , died ) Archbishop Emeritus of Pamplona y Tudela

  • a priest for 66.2 years
  • a bishop for 48.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 73
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013