Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michael O’Reilly

Deceased

Bishop Emeritus of Saint George’s, Newfoundland


Events

DateAgeEventTitle
13 Feb 1894BornMullabrack, Ireland
17 Jun 191723.3Ordained PriestPriest
5 Jul 194147.3AppointedBishop of Saint George’s, Newfoundland, Canada
9 Sep 194147.5Ordained BishopBishop of Saint George’s, Newfoundland, Canada
22 Dec 196975.8ResignedBishop of Saint George’s, Newfoundland, Canada
22 Dec 196975.8AppointedTitular Bishop of Lugmad
28 Nov 197076.7ResignedTitular Bishop of Lugmad
15 Feb 197379.0DiedBishop Emeritus of Saint George’s, Newfoundland, Canada

MicroData Summary for Michael O’Reilly:
Bishop Michael O’Reilly (born , died ) Bishop Emeritus of Saint George’s

  • a priest for 55.6 years
  • a bishop for 31.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 50

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015