Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Neil MacNeil

Deceased

Archbishop Emeritus of Edmonton, Alberta, Canada


Events

DateAgeEventTitle
15 Apr 1924Born
23 May 194824.1Ordained PriestPriest of Antigonish, Nova Scotia, Canada
9 Apr 196944.9AppointedBishop of Saint John, New Brunswick, Canada
24 Jun 196945.1Ordained BishopBishop of Saint John, New Brunswick, Canada
2 Jul 197349.2AppointedArchbishop of Edmonton, Alberta, Canada
7 Jun 199975.1ResignedArchbishop of Edmonton, Alberta, Canada
11 Feb 201893.8DiedArchbishop Emeritus of Edmonton, Alberta, Canada

MicroData Summary for Joseph Neil MacNeil
Archbishop Joseph Neil MacNeil (born , died ) Archbishop Emeritus of Edmonton

EventPlace
Birth PlaceSydney, Diocese of Antigonish, Nova Scotia
Ordained PriestAntigonish, Diocese of Antigonish, Nova Scotia
Ordained BishopSt. Ninian, Cathedral, Antigonish, Diocese of Antigonish, Nova Scotia
Death PlaceGrey Nuns, Hospital, Edmonton, Archdiocese of Edmonton, Alberta

  • a priest for 69.7 years
  • a bishop for 48.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 11 Feb 2018
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 238, Necrology (back)
  • c1/loc: CB, 12 Apr 2019
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 11, Number 519

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast