Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Arthé Guimond

Deceased

Archbishop Emeritus of Grouard-McLennan, Alberta


Events

DateAgeEventTitle
22 May 1931BornRimouski
23 Jun 195726.1Ordained PriestPriest of Grouard, Alberta, Canada
9 Jun 200069.0AppointedArchbishop of Grouard-McLennan, Alberta, Canada
15 Aug 200069.2Ordained BishopArchbishop of Grouard-McLennan, Alberta, Canada
30 Nov 200675.5RetiredArchbishop of Grouard-McLennan, Alberta, Canada
6 Feb 201381.7DiedArchbishop Emeritus of Grouard-McLennan, Alberta, Canada

MicroData Summary for Arthé Guimond:
Archbishop Arthé Guimond (born , died ) Archbishop Emeritus of Grouard-McLennan

  • a priest for 55.6 years
  • a bishop for 12.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 30 Nov 2006
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 160, Number 13,820
  • d: CB, 7 Feb 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013