Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Henri Routhier, O.M.I. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Grouard-McLennan, Alberta


Events

DateAgeEventTitle
20 Feb 1900BornPincher Creek
7 Sep 192424.5Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
15 Jun 194545.3AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Grouard, Alberta, Canada
15 Jun 194545.3AppointedTitular Bishop of Naissus
8 Sep 194545.6Ordained BishopTitular Bishop of Naissus
18 Sep 195353.6SucceededVicar Apostolic of Grouard, Alberta, Canada
13 Jul 196767.4AppointedArchbishop of Grouard-McLennan, Alberta, Canada
21 Nov 197272.8ResignedArchbishop of Grouard-McLennan, Alberta, Canada
19 Sep 198989.6DiedArchbishop Emeritus of Grouard-McLennan, Alberta, Canada

MicroData Summary for Henri Routhier:
Archbishop Henri Routhier O.M.I. (born , died ) Archbishop Emeritus of Grouard-McLennan

  • a priest for 65.0 years
  • a bishop for 44.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120
  • bd/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1945, Number 48

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013