Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Eugeniusz Baziak

Deceased

Archbishop of Lviv

Apostolic Administrator of Kraków {Cracow}


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1890BornTarnopol
14 Jul 191222.3Ordained PriestPriest
15 Sep 193343.5AppointedAuxiliary Bishop of Lviv, Ukraine
15 Sep 193343.5AppointedTitular Bishop of Phocaea
5 Nov 193343.7Ordained BishopTitular Bishop of Phocaea
1 Mar 194454.0AppointedCoadjutor Archbishop of Lviv, Ukraine
1 Mar 194454.0AppointedTitular Archbishop of Parium
22 Nov 194454.7SucceededArchbishop of Lviv, Ukraine
20 Apr 195161.1AppointedCoadjutor Bishop of Kraków {Cracow}, Poland
23 Jul 195161.4AppointedApostolic Administrator of Kraków {Cracow}, Poland
15 Jun 196272.3DiedArchbishop of Lviv, Ukraine

MicroData Summary for Eugeniusz Baziak:
Archbishop Eugeniusz Baziak (born , died ) Archbishop of Lviv

  • a priest for 49.9 years
  • a bishop for 28.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 81

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 27 Apr 2014