Catholic-Hierarchy DC

Archbishop James Hector MacDonald, C.S.C.

Archbishop Emeritus of Saint John’s, Newfoundland


Events

DateAgeEventTitle
28 Apr 1925 BornWhycocomagh
29 Jun 195328.2Ordained PriestPriest of Congregation of Holy Cross
9 Feb 197852.8AppointedAuxiliary Bishop of Hamilton, Ontario, Canada
9 Feb 197852.8AppointedTitular Bishop of Gibba
17 Apr 197853.0Ordained BishopTitular Bishop of Gibba
12 Aug 198257.3AppointedBishop of Charlottetown, Prince Edward Island, Canada
7 Oct 198257.4InstalledBishop of Charlottetown, Prince Edward Island, Canada
2 Feb 199165.8AppointedArchbishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada
4 Dec 200075.6RetiredArchbishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada

MicroData Summary for James Hector MacDonald:
Archbishop James Hector MacDonald C.S.C. (born ) Archbishop Emeritus of Saint John’s, Newfoundland

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Saint John’s, Newfoundland.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013