Catholic-Hierarchy DC

Archbishop André Fernand Anguilé

Deceased

Archbishop Emeritus of Libreville


Events

DateAgeEventTitle
15 May 1922BornLibreville
2 Jul 195028.1Ordained PriestPriest of Libreville, Gabon
29 May 196947.0AppointedArchbishop of Libreville, Gabon
1 Aug 196947.2Ordained BishopArchbishop of Libreville, Gabon
3 Apr 199875.9RetiredArchbishop of Libreville, Gabon
10 Dec 200179.6DiedArchbishop Emeritus of Libreville, Gabon

MicroData Summary for André Fernand Anguilé:
Archbishop André Fernand Anguilé (born , died ) Archbishop Emeritus of Libreville

  • a priest for 51.4 years
  • a bishop for 32.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013