Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Philip Mulvihill, O.M.I. †

Deceased

Bishop Emeritus of Whitehorse, Yukon


Events

DateAgeEventTitle
15 Oct 1905BornOld Chelsea
24 Jun 193731.6Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
18 Dec 196560.1AppointedVicar Apostolic of Whitehorse, Yukon, Canada
18 Dec 196560.1AppointedTitular Bishop of Caput Cilla
25 Jan 196660.2Ordained BishopTitular Bishop of Caput Cilla
13 Jul 196761.7AppointedBishop of Whitehorse, Yukon, Canada
15 Oct 197166.0ResignedBishop of Whitehorse, Yukon, Canada
21 Jul 197569.7DiedBishop Emeritus of Whitehorse, Yukon, Canada

MicroData Summary for James Philip Mulvihill:
Bishop James Philip Mulvihill O.M.I. (born , died ) Bishop Emeritus of Whitehorse

  • a priest for 38.0 years
  • a bishop for 9.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015