Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Martin Michael Johnson

Deceased

Archbishop Emeritus of Vancouver, British Columbia


Events

DateAgeEventTitle
18 Mar 1899BornToronto
14 Jun 192425.2Ordained PriestPriest
18 Jul 193637.3AppointedBishop of Nelson, British Columbia, Canada
29 Sep 193637.5Ordained BishopBishop of Nelson, British Columbia, Canada
27 Nov 195455.7AppointedCoadjutor Archbishop of Vancouver, British Columbia, Canada
27 Nov 195455.7AppointedTitular Archbishop of Cius
11 Mar 196465.0SucceededArchbishop of Vancouver, British Columbia, Canada
8 Jan 196969.8ResignedArchbishop of Vancouver, British Columbia, Canada
8 Jan 196969.8AppointedTitular Archbishop of Civitate
23 Nov 197071.7ResignedTitular Archbishop of Civitate
29 Jan 197575.9DiedArchbishop Emeritus of Vancouver, British Columbia, Canada

MicroData Summary for Martin Michael Johnson:
Archbishop Martin Michael Johnson (born , died ) Archbishop Emeritus of Vancouver

  • a priest for 50.6 years
  • a bishop for 38.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1936, Number 65

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013